57226361_2872261779481032_3071128399503163392_n

Mulțumim tuturor bibliotecarilor pentru prezența la Festivitatea dedicată Zilei Bibliotecarului, organizată, în această zi ploioasă, dar caldă și plăcută datorită muzicii, la Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu” din Chișinău.

Agenda zilei a inclus:
1)Felicitare adresată tuturor bibliotecarilor din partea Președintei ABRM Mariana Harjevschi

2)anunțarea rezultatelor concursurilor ABRM „Cel mai bun bibliotecar”, „Cele mai reușite lucrări în domeniu bibliologiei și științei informării”, „Cel_mai_bun_blog_site de bibliotecă” și „Cel_mai_bun_SMB”.

Cel mai bun bibliotecar:

-Elena Țurcan, Biblioteca Științifică a Universității de Stat „Alecu Russo” din Bălți

-Valentina Verlan, Biblioteca Publică Molovata Nouă, Dubăsari

-Svetlana Bivol, Biblioteca Publică „Elena Alistar” Răzeni

-Maria Cojocaru, Biblioteca Publică Peresecina Orhei

-Aurica Morcov, Biblioteca comunală Cotova

-Tamara Croitoru, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”

-Mihaela Staver, Biblioteca Științifică a Universitărții de Stat „Alecu Russo” din Bălți

-Olga Staver, Biblioteca Publică Scoreni, Strășeni

-Ala Cebanu, IPLT „Petru Rareș” Soroca

-Larisa Antoci, Biblioteca Publică Valea Mare, Ungheni

-Oxana Andreev, Biblioteca „A. Mickiewicz” Chișinău

-Angela Olărescu, Biblioteca „Hristo Botev” Chișinău

Cele mai reușite lucrări în domeniul bibliologiei și științei informării:

Categoria Biblioteconomie și știința informării

Premiul Ion Madan – Conferința MISISQ

Premiul 1 – Lidia Kulikovski „Glosar de termeni uzuali (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 2 – „Rolul bibliotecilor în procesul educației civice” (IIMDD)

Premiul 3 –Rogac Raia „Biblioteca între lecturi și evenimente” (BM „B.P.Hasdeu”)

Categoria Bibliologie

Premiul 1 – Vlad Pohilă „Disecarea cărților” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 2 – Valeriu Rață „Alt portret …” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 3 – „Din comorile BNRM„ (BNRM)

Premiul special pentru originalitate – Veronica Cosovan „Domnitori și scheme românești”

Categoria Bibliografie

Premiul Mare – „Marea unire a românilor … : Contribuții bibliografice” (BNRM)

Premiul 1 – „Științe reale universitare bălțene la 70 de ani” (USARB)

Premiul 2 – „Bibliografia Municipiului Chișinău” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 3 – „Publicații instituționale și de autor” (BRȘA a UASM)

Categoria Biobibliografii

Premiul 1 – „Alexandru Stratan: Biobibliografie” și „Fiodor Bajura: Biobibliografie” (BRTȘ a INCE)

Premiul 2 – „Mihai Cimpoi: Monografie bibliografică” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 3 – „Ion Ungureanu: Biobibliografie” (BNRM)

Premiul pentru debut – „Gheorghe Barbarov: Biobibliografie” (Filiala „Hristo Botev” a BM „B.P.Hasdeu”)

Categoria Lucrări în alte domenii

Premiul 1 – „Chișinău: Ghid enciclopedic” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 2 – Iurie Colesnic  „Chișinăul nostru în vraja neuitării” (BM „B.P.Hasdeu”)

Premiul 3 – Larisa Ungureanu „Chișinăul în teatru” (BM „B.P.Hasdeu”)

Cel mai bun serviciu

-Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă” – CodeLab – Învață coding la bibliotecă

-Biblioteca Publică Raională „D. Cantemir” Ungheni – Club de Robotică METEOR

-Biblioteca Științifică a Universității de Stat „Alecu Russo” Bălți – Acces la catalogul electronic PRIMO ExLibris, catalogul partajat a 7 biblioteci universitare din Republica Moldova, platforma ALEPH

-Biblioteca Științifică USARB – Repozitoriul Instituțional ORA (OPEN RESEARCH ARCHIVE) USARB

Cel mai bun blog, site

-Centrul Național de Excelență Profesională pentru Bibliotecari (CNEPB) BM „B.P. Hasdeu”

-Secția „Memoria Chișinăului” a BM „B.P. Hasdeu” – Chișinău, orașul meu

-Clubul Tinerilor Bibliotecari al BNRM

-Biblioteca Municipală „Eugen Coșeriu” Centrul de excelență Profesională Bălți

-Biblioteca Publică Raională Căușeni

-Biblioteca Publică Raională „V. Matei” Leova

-Biblioteca Publică Raională IPS „A. Plămădeală” Hîncești

-Biblioteca Publică Raională „A. Donici” Orhei

-Biblioteca Publică „M. Sadoveanu” Soroca Centrul de documentare și Informare

-Biblioteca Publică Raională „V. Alecsandri” Telenești

-Biblioteca Publică Raională „D. Cantemir” Ungheni

-Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”

-ș.a.

3)anunțarea rezultatelor concursului IREX Europe menit să identifice cei mai „muncitori” bibliotecari pe tărîmul Educației Media, de către Daniela Galai, coordonator IREX Europe:

1.       Iulia Spinu (Cimislia) – diploma pentru dezvoltarea parteneriatelor in activitatile de educatie mediatica)
2.       Maria Furdui (Telenesti – diploma pentru instruirea tuturor bibliotecarilor raionali)
3.       Aliona Manciu (Ungheni) – diploma pentru promovarea intensa a educatiei mediatice in presa locala, regionala si nationala
4.       Margarita Vîgnan (Bălti – diploma pentru revitalizarea cartierului prin intermediul Ungherasului media)
5.       Svetlana Palii (Gura Bicului) – diploma pentru dezvoltarea parteneriatelor
6.       Ecaterina Bacarji (Cealic) – diploma pentru crearea primului PR office din R. Moldova
7.       Alexandru Rusu (Izbiste)  – diploma pentru cel mai activ bibliotecar-jurnalist si pentru promovarea jurnalismului civic
8.       Mariana Ursu (Danceni) – pentru crearea clubului tanarului jurnalist
9.       Diana Turcanu (Bălti) – diploma pentru promovarea intensa a Ungherului Media si a lecturii presei
10.   Tatiana Panța (Fedoreuca) – diploma pentru elaborarea unui ziar comunitar
11.   Elena Voiteniuc (Bălti) – diploma pentru promovarea Educatiei Mediatice în randul tinerilor si a bibliotecarilor din nordul Moldovei

În cadrul evenimentului de astăzi bibliotecarii au avut posibilitatea să asiste la un concert susținut de minunata și efervescenta interpretă de operă Adriana Spunei, absolventă a Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice (AMTAP). Cei prezenți au avut ocazia de a se delecta cu o serie de piese printre care „Copacul”, „Puncte, puncte”, „Astăzi este ziua mea”, „La spagnola”, „Comprate i miei fiori” ș.a.

O surpriză muzicală cu dedicație pentru toți bibliotecarii din partea compozitoarei și interpretei Daria Radu.

Premiile oferite au fost realizate cu implicarea FABLAB-ului din cadrul Bibliotecii Publice Raionale „A. Ciurunga” Cahul. Mulțumim colegilor care au muncit cu mult sîrg Natalia Lupu și întreaga echipă implicată!

Premii ziua bibliotecarului

Felicitări tuturor bibliotecarilor!

 Fotografii din cadrul evenimentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *