Proces verbal nr 19
ȘEDINȚA CONSILIULUI ABRM
PROCES VERBAL NR. 19
din 29 noiembrie 2019
Prezenți:
1. Elena Pintilei, Președintele ales din 14. 11.2019
2. Nadejda Pădure, noul membru al Consilliului
3. Zinaida Slutu, membru al Consiliului ABRM
4. Mariana Harjevschi, Presedinte ABRM
5. Tatiana Coseri, secretar general ABRM
6. Gabriela Bulduma, Director Executiv ABRM
7. Maria Furdui,noul membru al Consilliului
8. Valetina Plămădeală noul membru al Consilliului
9. Liuba Arion noul membru al Consilliului
10. Ecaterina Scherlet noul membru al Consilliului
11. Elena Bordian noul membru al Consilliului
12. Eugenia Bejan noul membru al Consilliului
13. Tatiana Ambroci noul membru al Consilliului
Ordinea de zi
1.Rezultatele Adunării Generale a ABRM din 14.11.2019 cu genericul Dezvoltare. Impact. Sustenabilitate
2. Transmiterea ștafetei noii componențe a Consiliului
3. Aprobarea președinților secțiunilor, grupurilor de lucru și comisiilor, care pot funcționa în cadrul ABRM. Numirea vicepreședinților
4. Aprobarea componenței și asigurarea condițiilor de activitate a Biroului Executiv al ABRM
5. Discuții privind angajarea Directorului executiv și al asistentului /secretarului ABRM
6. Diverse
7. s.a.
În urma discuțiilor membrii Consiliului 2016-2019 au transmis ștafeta noilor membri ai Consiliului ABRM, iar noii membri au discutat subiectele incluse pe ordinea de zi, astfel
S-a decis
1. Vicepreședinti: Nadejda Pădure și Ecaterina Scherlet
2. Vicepreședinte Nadejda Pădure, Președinte secțiune Biblioteci publice
3. Vicepreședinte Ecaterina Scherlet, Președinte secțiune Biblioteci biblioteci din învățământ și specializate; Tatiana Ambroci vicepreședinte secțiune Biblioteci biblioteci din învățământ și specializate;
4. Președinte secțiune Formare profesională continuă – Ludmila Corghenci;
5. Președinte secțiune Dezvoltarea, prezervarea și conservarea colecțiilor; catalogare, clasificare, indexare și bibliografie – Elena Bordian;
6. Președinte secțiune Informatizare și digitizare – Natalia Cheradi, Veronica Borș vicepreședinte secțiune Informatizare și digitizare;
7. Președinte secțiune Lectura și cultura informației – Lilia Tcaci;
8. Președinte secțiune Management și marketing – Tatiana Coșeri;
9. Membrii Grupurilor de lucru de legislație, politici și advocacy; de statistică și evaluare; de colectare a fondurilor; și membrii Comisiei de etică și deontologie vor fi convocați la necesitate și în urma negocierilor din cadrul ședințelor ulterioare ale Consiliului ABRM.
10. Director Executiv: Victoria Vasilica, BNRM
11. Responsabili de proiecte: coordonator M. Gonta; coodonator G. Bulduma
12. Secretarul general: Eugenia Bejan