Nr. Denumirea secţiunii Preşedinte Fişa
1 BIBLIOTECI PUBLICE Elena Butucel ’15 ’14 ’13
2 BIBLIOTECI UNIVERSITARE Rodica Avasiloaie ’15  ’14  ’13
3 BIBLIOTECI SPECIALIZATE Elena Bordian ’15 ’14 ’13
4 BIBLIOTECI DE COLEGIU ŞI ŞCOLI PROFESIONALE Tatiana Ambroci  ’15  ’14  ’13
5 BIBLIOTECI ŞCOLARE Liubov Arion ’15  ’14 ’13
  1. BIBLIOTECI PUBLICE
NUME, PRENUME INSTITUŢIA, POSTUL ATRIBUŢII CONTACTE
Elena Butucel
Biblioteca Municipală
„B. P. Hasdeu”
Chişinău
director adjunct
Preşedinte (022) 22 11 85
butucel.hasdeu@gmail.com
bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 148
mun. Chişinău
Nadejda Pădure
Biblioteca Publică Raională
„M. Sadoveanu” Străşeni
director
Membru (0237) 22 2 44
nadipadure@yahoo.com
str. M. Eminescu, 34
or. Străşeni
Aliona Vârlan
Biblioteca Municipală
„B. P. Hasdeu”
Filiala „T. Arghezi”
director
Membru (022) 27 45 75
aliona.virlan82@gmail.com
str. Grădinilor, 21
mun. Chişinău
Tatiana Borodatâi
Biblioteca Municipală
„B. P. Hasdeu”
şef serviciu
Membru (022) 22 11 86
borodatiitatiana@yahoo.com
bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 148
mun. Chişinău
Savela Starciuc
Biblioteca Municipală
„B. P. Hasdeu”
director adjunct
Membru (022) 21 38 70
savelita@gmail.com
bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 148
mun. Chişinău
Maia Balan
Biblioteca Publică
Bilicenii Vechi
şef bibliotecă
Membru (0262) 33 6 70
balan_maia@yahoo.com
com. Bilicenii Vechi
r-ul Sîngerei
Zinaida Ursu
Biblioteca Naţională
pentru Copii
„Ion Creangă”
şef serviciu
Membru (022) 22 95 63
ursuzinaida1956@gmail.com
str. Şciusev, 65
mun. Chişinău
Valentina Naşco
Biblioteca Publică Raională Leova
director
Membru (0263) 23 1 75
biblioteca.leova@mail.ru
str. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 61
or. Leova
Aliona Manciu
Biblioteca Publică Raională
„Dimitrie Cantemir” Ungheni
şef serviciu
Membru (0236) 20 1 93
manciualiona@gmail.com
str. M. Eminescu, 39
or. Ungheni
2. BIBLIOTECI UNIVERSITARE
NUME, PRENUME INSTITUŢIA, POSTUL ATRIBUŢII CONTACTE
Rodica Avasiloaie
Biblioteca Academiei de Muzică,
Teatru şi Arte Plastice
director
Preşedinte (022) 24 23 38
rodica.avasiloaie@gmail.com
A. Mateevici, 87
mun. Chişinău
Ludmila Costin
Biblioteca Republicană
Ştiinţifică Agricolă UASM
director
Membru 022) 43 25 92
costin@uasm.md
str. Mirceşti, 42
mun. Chişinău
Elena Harconiţa
Biblioteca Ştiinţifică
a Universităţii de Stat „A. Russo”,
Bălţi
director
Membru (0231) 52 4 45
elena.harconita@mail.ru
str. Puşkin, 38
mun. Bălţi
Liubovi Karnaeva
Biblioteca Ştiintifică
a USMF
„N. Testemiţanu”,
director
Membru (022) 20 55 53
liubovi_karnaeva@yahoo.com
str. N. Testemiţanu, 29
mun. Chişinău
Ecaterina Zasmenco
Biblioteca Centrală a Universităţii
de Stat din Moldova
director
Membru (022) 57 75 04
e_zasmenco@mail.ru
str. A. Mateevici, 60
mun. Chişinău
3. BIBLIOTECI SPECIALIZATE
NUME, PRENUME INSTITUŢIA, POSTUL ATRIBUŢII CONTACTE
Elena Bordian
Biblioteca Republicană
Tehnico-Ştiinţifică a IEFS
director
Preşedinte (022) 50 11 31
bordiane@mail.ru
str. I. Creangă 45
mun. Chişinău
Margareta Diaconu
Camera Naţională a Cărţii
şef serviciu
Membru (022)29 58 57
m_diaconu@gmail.com
bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt, 180
mun. Chişinău
Rodica Crijanovschi
Biblioteca şi Colecţii Arhivă,
AGEPI
şef
Membru (022) 40 05 97
Rodica.Crijanovschi@agepi.gov.md
A. Doga, 24 bl.1
mun. Chişinău
Rodica Camerzan-Sobeţchi
Biblioteca Academiei de Administrare Publică
director
Membru (022) 28 40 83
sobieskirodica@mail.ru
str. Ialoveni 100
mun. Chişinău
Tamara Zasmenco
Biblioteca Republicană
Tehnico-Ştiinţifică a IEFS
director adjunct
Membru (022) 50 11 32
tamara.zasmenco@gmail.com
str. I. Creangă, 45
mun. Chişinău
Cristina Caterev
Biblioteca Ştiinţifică Centrală
„Andrei Lupan” AŞM
director adjunct
Membru (022) 73 89 39
caterev.cristina@yahoo.com
str. Academiei, 5A
mun. Chişinău
4. BIBLIOTECI DE COLEGIU ȘI ȘCOLI PROFESIONALE
NUME, PRENUME INSTITUŢIA, POSTUL ATRIBUŢII CONTACTE
Tatiana Ambroci
Biblioteca Colegiului de Construcţii
şef
Preşedinte (022) 73 92 00
t_ambroci@yahoo.com
str. Gh. Asachi, 71
mun. Chişinău
Ludmila Cereş
Biblioteca
Colegiul Tehnologic
bibliotecar
Membru (022) 32 68 75
ceresludmila@yahoo.com
str. Bogdan Voievod, 8/1
mun. Chişinău
Gutiera Doni
Biblioteca Centrală a Universităţii de Stat din Moldova
şef serviciu
Membru (022) 57 75 05

donigutiera@mail.ru
str. A. Mateevici, 60
mun. Chişinău

Lilia Gore
Colegiul Politehnic
bibliotecar
Membru (022) 35 47 46
scurtu72@mail.ru
str. Melestiu, 12
mun. Chişinău
Larisa Jeinova
Biblioteca Colegiului Naţional
de Comerţ ASEM
specialist principal
Membru (022) 40 27 96

zhejjnova@rambler.ru
str. P. Rareş, 18
mun. Chişinău

Eugenia Jura
Biblioteca Mondostud-Art
şef
Membru (022) 47 11 81

eugenia.jura@mail.ru
str. Meşterul Manole, 9
mun. Chişinău

Viorica Tanaşciuc
Biblioteca Colegiului de Informatică
şef
Membru (022) 52 30 01

biblioteca@cich.md
str. Sarmizegetusa, 48
mun. Chişinău

Ala Vlasova
Biblioteca Colegiului Tehnologic
şef
Membru (022) 49 20 31

vlasovaala@gmail.com
str. Bogdan Voievod, 8/1
mun. Chişinău

5. BIBLIOTECI ȘCOLARE
NUME, PRENUME INSTITUŢIA, POSTUL ATRIBUŢII CONTACTE
Liubov Arion
Direcţia Generală
Educaţie,
Tineret şi Sport
specialist principal
Preşedinte (022) 23 49 75
arion_liuba@mail.ru
str. Mitropolit Dosoftei, 99
mun. Chişinău
Ala Bomaistriuc
Gimnaziul nr. 5
bibliotecar
Membru (022) 74 66 83
Alla_alla@list.ru
str. I. Pelivan, 30/2
mun. Chişinău
Rodica Postică
Liceul Teoretic
„Petre Ştefănucă”, Ialoveni
bibliotecar
Membru (0268) 21 9 65
postica_rodica@yahoo.com
str. Basarabia, 2
or. Ialoveni
Axenia Golovatenco
Liceul Teoretic
„M. Eminescu”
bibliotecar
Membru (022) 55 33 96
acsenia62@mail.ru
str. Varşovia, 2
mun. Chişinău
Zinaida Slutu
Liceul Teoretic
„Spiru Haret”
şef
Membru (022) 22 60 90
z_zinaida@yahoo.com
str. Maria Cebotari, 53
mun. Chişinău
Elena Cociurcă
Direcţia Generală de învăţământ Soroca
specialist principal
Membru (0230) 23 0 85
Elena_cociurca@yahoo.com
Zinaida Pînzaru
Direcţia Generală de învăţământ Ştefan Vodă
specialist principal
Membru (0242) 22 7 81