Bibliothon

La 15 martie 2018 Sala de lectură a Bibliotecii Municipale „B.P. Hasdeu” a găzduit un frumos eveniment primăvăratic – Bibliothon, organizat în cadrul proiectului Împreună pentru comunitate, implementat de Asociația Bibliotecarilor din Republica Moldova, în parteneriat cu Biblioteca Națională a Republicii Moldova, cu susținerea financiară a Programului Novateca.

Agenda evenimentului a inclus prezentări în stil ignite a celor 16 proiecte și și inițiative comunitare implementate în 16 biblioteci din Republica Moldova (Călărași, Telenești, Strășeni, Ștefan Vodă, Leova, Bogdănești, raionul Briceni, Criuleni, Cahul, Taraclia, Stoianovca, raionul Cantemir, Rezina, Ialoveni, Chișinău, Ungheni) inclusiv Impresiiile bibliotecarilor despre noul curs online ABRM: Designul și managementul de proiect în contextul gîndirii proiective.

Moderatoarea evenimentului Dna Lidia Kulikovski a încântat și incitat publicul prin poveștile cu elemente inedite din viața bibliotecarilor ieșiți pe scenă

AGENDA BIBLIOTHON

Data:15 martie 2018

Locație: Biblioteca Municipală „B.P. Hasdeu”, bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 148, Chișinău

  9.30 – 10.00 Înregistrarea participanților

O cafea de bun venit

 10.00 – 10.30 Proiectul Împreună pentru comunitate: succese și provocări

-Alexandrina Ianeț, reprezentant al programului Novateca

-Lidia Kulikovski, dr. specialist în inovații IREX

-Mariana Harjevschi, Președinte ABRM, director general al Bibliotecii Municipale „B.P. Hasdeu”

-Elena Pintilei, director al Bibliotecii Naționale a Republicii Moldova

-Gabriela Bulduma, Director Executiv ABRM

 

Maratonul discursurilor ignite:16 revelații de Primăvară
10.30 – 10.35 Modernizarea serviciului „Българско огнище” la Biblioteca „Hristo Botev”

Angela Olărescu, director Biblioteca „Hristo Botev” Chișinău

10.35 – 10.40 Părinții se antrenează copiii se distrează

Nadejda Mihai, director Biblioteca Publică Raională „Dimitrie Cantemir” Ungheni

 

10.40 – 10.45 «Библиотечный квест»

Ludmila Barbă, director Biblioteca „Lesea Ukrainka” Chișinău

10.45 – 10.50 Cu bebe la bibliotecă

Valentina Plămădeală, director Biblioteca Publică Orășenească „Petre Ștefănucă” Ialoveni

10.50 – 10.55 Copii motivați și activi

Stela Moraru, șef secție Biblioteca „Ițic Mangher” Chișinău

Pauză muzicală și de cafea cu Constanța Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
11.00 – 11.05 Cinemateca virtuală

Galina Davîdic, director Biblioteca Raională „Mihai Eminescu” Rezina

11.05 – 11.10 «Озеленение и благоустройство родного края»

Elena Taucci, director Biblioteca Publică s. Stoianovca, raionul Cantemir

11.10 – 11.15 «Эрудит Клуб Тараклия»

Интеллектуальный  клуб  для Молодежи  

Nadejda Tanova, director Biblioteca Publică Raională Taraclia

11.15 – 11.20 Laborator digital

Ana Marin, Biblioteca pentru Copii „Grigore Vieru” Cahul

11.20 – 11.25 Diskover the USA throug English

Viorica Șapavalov, director Biblioteca Publică Orășenească „Tamara Isac” Criuleni

Pauză muzicală și de cafea cu Constanța Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
11.30 – 11.35 «Поверь в себя»

Alexandra Musienco, director Biblioteca comunei Bogdănești, raionul Briceni

11.35 – 11.40 Studiem engleza

Valentina Nașco, director Biblioteca Publică Raională „Valeriu Matei” Leova

11.40 – 11.45 Engleza și Scratch

Zinaida Pînzari, Biblioteca Publică Orășenească Ștefan Vodă

11.45 – 11.50 Pentru o societate fără violență

Nadejda Pădure, director Biblioteca Publică Raională „M. Sadoveanu” Strășeni

11.50 – 11.55 Biblioofertă: Frumusețe, Sănătate, Inteligență la pachet

Natalia Taran, Biblioteca Publică Raională „V. Alecsandri” Telenești

11.55 – 12.00 Laboratorul pentru un stil de viață sănătos

Galina Agafița, director Biblioteca Publică Raională „Grigore Vieru” Călărași

 

Pauză muzicală cu Constanța Sinița și Stelian Curcă
Elevi ai Școlii de Arte „Valeriu Poleacov”
12.05 – 12.35 Impresii despre noul curs online ABRM: Designul și managementul de proiect în contextul gîndirii proiective

-Diana Lupușor, Biblioteca Națională a Republicii Moldova, Chișinău

-Lilia Gamarța, Biblioteca „Ștefan cel Mare” Chișinău

-Stepanida Țugui, Biblioteca Publică Raională „A. Donici” Orhei

-Antonina Strelciuc, Biblioteca Publică Raională Edineț

-Rodica Gangura, Biblioteca Națională pentru Copii „Ion Creangă”, Chișinău

-Natalia Lascov, Biblioteca Publică Raională „V. Alecsandri” Telenești

 

12.35 -12.50 Înmânarea certificatelor de participare

 

Prezentările participanților au fost completate de un recital susținut de elevii Liceului „Valeriu Poleacov” din Chișinău, Constanța Sinița și Stelian Curcă.

Imagini din cadrul evenimentului https://www.facebook.com/pg/Asociatia-Bibliotecarilor-din-Republica-Moldova-223302287710341/photos/?tab=album&album_id=2104079142965970

 

 

 

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *